Az első akvárium
Előszó:
- Mindenki elképzelte már, hogy milyen egy tó élővilága. Gondolom azt is, hogy milyen lenne ezt az élővilágot az otthonunkba költöztetni. Dicsekedni vele. De ehhez nem csak elhatározás és pénz szükséges, hanem odafigyelés és sok törődés. Mert könnyen a család kényszerévé válhat. Meg kell gondolni, mert néha ki kell takarítani az akváriumot, szűrőt. Etetni kell rendszeresen a halakat, és mindent rendben tartani az akváriumban. Sőt nem árt ha már előre megbeszélik, hogy ki fogja végezni a különböző feladatokat, hogy mindig a ház dísze maradjon az akvárium.
Ha a szülök éppen nem maguknak, hanem gyermekeiknek szánják az akváriumot, fel kell ám készülni, hogy a kisgyerek csak éppen hirtelen fellángolásból szeretné. S ha ez bekövetkezik, akkor természetesen ez is a szülök feladatává válik.
Az első lépések az elhatározás után:
I. Az akvárium helyének kiválasztása:
- Ha ezt mind eldöntöttük, akkor keresnünk kell a házban, szobában egy olyan helyet, ahol erős napfénytől vagy hőtől távol tudjuk elhelyezni. Tehát ne helyezzük el ablak, vagy fűtőtest közelében. Mert könnyebben algásodik az akvárium vize.
Ne is olyan helyre tegyük, ahol a nagy rohangálás, vagy a zaj zavarhatja a halakat. Feszülté, ingerülté válhatnak.
Erre legalkalmasabb pl. egy olyan sarok, amely sötét, nincs hőingadozás, és mi is általában megpihenni térünk oda.
Persze el kell, hogy férjen az adott akvárium, s az azt tartó állvány, vagy polc.
II. Az akvárium méretének kiválasztása:
- Nagyon fontos eldönteni, hogy mekkora akváriumot is szeretnénk.
Ez a helykiválasztásnál is fontos mint már írtam, hogy elférjen az adott helyen az akvárium, s az azt tartó állvány, vagy polc.
Fontos tudni, a kezdő akvaristáknak, hogy minél nagyobb az akvárium annál könnyebb rendben tartani, mert a nagy akváriumokban már elkezdődik a kis élet amely rendszerezi a víz életét. Vagyis minél kisebb egy akvárium, annál nehezebb fent tartani azt a rendet, amit a természet megkívánna.
Persze azt is figyelembe kell venni, hogy az esetleges takarítás, víz feltöltés, víz csere természetesen nehezebb a nagyobb akváriumoknál pl. 150 l -től felfele, de ha helyre áll a biológiai egyensúly nem sok dolgunk van.
- Azt szeretném kérni, hogy ne használjanak gömb akváriumot, mert nem tesz jött a hal idegrendszerének.
III. Tartozékok kiválasztása:
1. - Ezután jön az akvárium megvétele. Jó tudni, hogy a boltokban árult olykor drágább akváriumok, nem mindig kedveznek az ember pénztárcájának, de biztos, hogy jó minőségű, előtesztelt terméket kapunk.
- Az üvegesnél készített akváriumnak nem garantálják a minőségét, sokkal nagyobb a kockázat az adott akvárium eresztésére. Mivel az üveges általában nem akvárium készítésre specializálódott. Hiába is olcsóbb, jól meg kell gondolnunk, hogy ez megéri e a kockázatot.
2. - Az akvárium alá szigetelő anyag szükséges. Amely az akvárium alulról való kihűlését megakadályozza.
3. - Nem árt beszerezni egy jó masszív polcot, vagy állványt, mert ugyebár 1 l víz, 1 kg -nak felel meg. Ez esetben 200-250 l-es akváriumnál ez elég nagy súlyt jelent. Jó, ha van a polcnak fiókja, vagy rekesze, hogy könnyen eltudjuk tárolni a tartozékokat, pl. könyvek, haltáp, külső szűrő.
4. - Világító berendezéssel ellátott fedél jó ha van. Mert a világító test napként funkcionál, mintha a természetben lennének. Vannak ún. időkapcsolós órák, amelyek szabályozzák, hogy mettől meddig legyen bekapcsolva a világítás. Általában 9-10 órai kezdésre szokták beállítani, hogy 11-12 órán át világítsa az akváriumot.
5. - A hátfal beszerelése, aminek nem csak a dekoráció a funkciója, hanem csövek, szűrők, melegítők elrejtése. Jobban is lehet látni a kiszemelt halat. Meg persze otthonosabban mozognak ilyen környezetben, elbujkálnak, versenytúsznak a lyukacsos háttérben.
6. - A víz tisztán tartására szűrőt használunk, mely kiszűri a kajamaradékot s a különböző koszt. Amit persze rendszeresen tisztítani kell, s persze nem árt a szűrőbetétek rendszeres cseréje se.
- Van külső/belső, vagy éppen talajszűrő is.
- De az akváriumot szellőztetni is kell. Aminek legjobb módja a légpumpa, nem elég ha néha felnyitjuk az akvárium tetejét.
7. - A víz fűtűsére fűtőszálat használunk, hogy a halaknak a megfelelő legyen a víz hőmérséklete.
-Van "modern" fűtőszál, amely termosztátos néven ismert, s ezáltal a beállított hőmérsékletet tartja úgy, hogy automatikusan ki/be kapcsol és ezen beállíthatjuk a megfelelő hőmérsékletet is.
- Hőmérővel tudjuk a víz hőfokát ellenőrizni. Kizárólag a vízbe belehelyezett hőmérőt használjunk, mert amit az akvárium külső falára lehet tapasztani az csal, s ez általában a szoba hőmérsékletét méri.
8. - A vizet csővel szoktuk leszívni. Vannak speciális eszközök. Ilyen pl. a pumpálható cső, ezáltal nem kell megszívni a csövet. De van a kavicsforgató is, amely azért jó, mert a kavicsok közül is kiszívja a hulladékot, koszt, de a kavicsokat nem. Itt említhetem meg a vödör funkcióját, ami nem árt ha van.
9. - Az akvárium díszítő eleme lehet még gyökér, kő, különböző formájú agyag szobrok.
- A köveken kívül mindent ajánlatos boltban megvenni, mert a gyökér amit árulnak a boltba, az nem kezd el korhadni, rothadni a vízben és ezáltal nem koszolja a vizet.
- Ajánlatos minden tárgyat amit elhelyezünk az akváriumba előtte jól megtakarítani bő langyos vízzel, tiszta kefével, hogy ne vigyünk be koszt, vagy egyéb fertőzéseket a vízbe.
10. - Amit a boltban árulnak kavicsot, azt az akváriumba való behelyezés előtt jól mossuk át, mert nagy az esélye, hogy mikor töltjük fel az akváriumot akkor zavaros lesz a víz. Ha azt szeretnénk, hogy pl. a neonhal színei jól mutassanak, sötét egyszínű kavicsokat válasszunk, ne olyat amelyikben 2-3 színnél több megtalálható.
11. - Különféle aljzatot használhatunk, mint már írtam a kavics, vagy éppen homok, amit szintúgy átkel mosni amennyire csak lehet. A homokban a növények gyökerei könnyebben nőnek és a halak is könnyebben túrják, de viszont sokkal hamarabb koszolódik a szűrő berendezés is.
12. - Lehet venni ún. indító baktériumokat, ezek általában tabletta formájában kaphatóak. Így sokkal hamarabb helyre áll a biológiai egyensúly.
13. - Vennünk kell még hal hálót, minimum 2 méretben. Egy kicsit, s egy nagyot. Ezzel könnyedebben tudjuk ki/be helyezni a halakat az akváriumból.
14. - Haltápot, hogy tudjuk rendszeresen etetni kedvenc halainkat.
15. - Különböző szereket, amik stabilizálják a vizet. Vagy éppen pH érték mérőt.
Tipp: Persze a boltokban a kellőképpen felkészült eladó, minden kérdésükre válaszol. Minden eszközből a megfelelő méretű, teljesítményű eszközt vegyük meg, mert egy 150-200 literes akvárium felmelegítésére nem megfelelő egy 10-20 W fűtőszál. |