Ancistrus sp.
Üdw mindenkinek!
Akkor írnék egy kicsit az ancikról....
Elvétve talál az ember olyan akváriumot, melyben ne úszkálnának - egyesek szerint ugyan kevésbé - szerintem szép halak.
Alapszínük fekete, barnás-fekete, amely egyhangúságát sok kis fehér pötty töri meg. Testük tömzsi, erős, szájuk a talaj felé néz.
Az akváriumot tisztogatja, az üveglapról leeszi az algát a tapadókorong formájú szájával...innen van ez a hihetetlen találó neve...algaevő
A nemek megkülönböztetése különösebb gondot nem okoz, a hímek fején kiálló tüskék találhatók, míg a nőstények teltebbek, és fejükön alig, vagy egyáltalán nem találhatók tüskék. Kb. másfél éves korukban lesznek ivarérettek.
Tartásuk egyszerű, igencsak szívós faj.
Béllélegzők, ami azt jelenti, hogy lenyelik a levegőt, és a belükön keresztül az oxigén felszívódik. Természetesen az oxigénszükségletük nagyobb részét a kopoltyújukon keresztül veszik fel...szóval tartsuk csak továbbra is a vízben őket....!
Szívesen fogyasztják a megfőzött salátát, uborkát, káposztát, tököt, stb., valamint minden száraz eleséget. Ha lehet, vegyünk külön nekik spirulina tablettát. Imádják!
Igen szapora faj, különösebb igényei nincsenek.
A hőmérséklet nem befolyásolja ívási kedvüket, nálam már ívtak le 31C fokos vízben valamint, 21 fokos vízben is...de ha tehetem 25-26 fok körüli vízben tartom őket. Nagyobb hőingadozás elősegítheti ívásukat. A csapvíz tartásukhoz, szaporításukhoz is megfelel.
Egy akváriumban ha lehet ne tartsunk sok hímet, mert területfoglalóak, valamint a kisebb hímek nem tudják megvédeni az ikráikat a nagyobb hímektől.
Egy hím több nősténnyel is összeív. Ívásuk előtt a hím keres egy búvóhelyet, ami lehet egy cső, egy kókuszhéj, cserép, vagy ha nem talál semmit, akkor fúr egy lyukat egy nagyobb tárgy, kő alá. Ezt pár napig tisztogatja. Jobb esetben ekkor már a nőstények érdeklődve gyülekeznek a búvóhely körül, és hamarosan ki is nyomják magukból a narancssárga, nagy, kb. 2 mm-es ikráikat. Ha nem gyülekeznek ott, akkor sincs baj, majd a hím kergetéssel ráveszi őket…..
Az ikrákat a hím védi, ez idő alatt egyáltalán nem, vagy alig táplálkozik.
Az ikrák a hőmérséklettől függően, 25-26 fokos vízben kb. 6 nap alatt kelnek ki. Szikzacskójuk kb. 5 nap alatt szívódik fel.
Ívás után az ikrákat a hímmel együtt ajánlatos kirakni, aki tisztogatja, úszóival friss vizet hajt az ikrákra. Kikelés után a hímet tegyük vissza, akkortól ott már nincs szükség rá, had táplálkozzon tovább.
A kishalak eleinte érzékenyek a vízminőségre, ezért mindig tiszta vízben legyenek. Etetésük nem nehéz, kis korban spirulina tablettával, majd ahogy nőnek lemezes tápokkal, kisszemű granulatummal, és természetesen felfőzött zöldséggel etethetők (saláta). (saláta)
Jó körülmények között a picik 3 hónapos korukra elérik a 3 centis nagyságot.
Még egy-két különlegesség: kezd elterjedni a fátyolúszós változata, valamint az LDA 16-os, a Brown ancistrus, azaz a vörös anci is.
Ha valami nem teljesen tiszta, problémátok van, írjatok!
Sok sikert kívánok mindenkinek e különleges halak tartásához, szaporításához!
Üdw: Csiga
csigod@freemail.hu |