- Bizonyára sokan álmodoznak arról, hogy egyszer bepillanthassanak az Amazonas vagy valamelyik thaiföldi õserdei patak varázslatos víz alatti világába, vagy inkább a Tanganyika esetleg a Malawi-tó rejtelmes, felszín alatti rétegeibe vetnének egy kíváncsi pillantást? Egy akvárium segítségével mindezt tartósan és persze költségtakarékos módon is megvalósíthatjuk. Ráadásul az akvarisztika nem csupán varázslatos, de legalább annyira oktatónevelõ szabadidõs tevékenység is. Akit egyszer megérintett Manigua a vizek brazíliai szelleme, azt többé nem engedi szabadon. Elegendõ ehhez az üveg mögött berendezett élénkzöld világ a benne csillogó-villogó halacskákkal, s máris olyan színpadot láthatunk, ahol minden pillanatban történik valami. Ahhoz, hogy a csodálatos "színjáték" magunk választotta fõszereplõi halaink, a vízinövények, valamint a megszámlálhatatlanul sokféle, számunkra láthatatlan mikroorganizmus semmiben sem szenvedjenek hiányt, és maradéktalanul jól érezhessék magukat otthonunkban, sok mindenre kell figyelnünk. Eközben bepillantást nyerünk a vizek élõvilágába, és számos olyan összefüggést értünk meg, amely máskülönben mindörökre rejtély maradna elõttünk.
A halak õshazája
- Akváriumunk főszereplői szinte kivétel nélkül a Föld legmelegebb éghajlati övéből származnak. Hihetetlenül változatos élőhelyeket hódítottak meg: a legapróbb pocsolyától a nagy tavakig, a pezsgő vizű forrásoktól az olykor alázúgó, máskor alig csörgedező patakokig és a folyókig, amelyek a még nagyobb folyamokat táplálják, hogy végül kiszélesedő tölcsértorkolatukkal a tengerbe, az óceánba jussanak. Halaink létfeltételeit a mindenkori időjárási körülmények az esős és száraz időszakok váltakozása befolyásolja. Ez mindenekelőtt a víz kémiai viszonyinak (a vízben oldott anyagok összetétele, a pH-érték) megváltozását eredményezi. Hatással van továbbá az olyan fizikai tényezőkre, mint a víz hőmérséklete, a légnyomás változása és a vízszint alakulása, illetve idetartozik a fényviszonyok változása is. Forrása, talaja, azaz partja, ágya és a bele folyó vizek hasonló meghatározóinak eredményeként a víz lehet lágy, savas, oxigénben szegény, avagy kemény, lúgos kémhatású és oxigénben dús. Ám ez csak a két szélsőség, hiszen e két végpont között számos átmenettel találkozhatunk. Színe alapján megkülönböztetik a vörösből a feketés-barnásba hajló úgynevezett fekete vizet, a kristálytiszta "kristályvizet" és a sáros, zavaros, úgynevezett fehér vizet. Fejlődéstörténetüket tekintve kijelenthetjük, a halak elsőrangúan alkalmazkodnak mindenkori életkörülményeikhez.
Utánozzuk a természetet
- Rengeteg kutató-kísérletező munka eredményeképpen egyetlen akváriumnyi vízben is megteremthetők a feltételek ahhoz, hogy számos trópusi vízinövényt és halat neveljünk, mi több, szaporítsunk a magunk hétköznapi, vezetékes vízzel töltött edénykéiben. Magától értetődik, hogy a mi vizünket ere szakszerűen elő kell készíteni, ám ezzel egyúttal a lehetséges gondok nagy részét is kiküszöbölhetjük. Minél sajátosabbak az őshaza vízi körülményei, annál alaposabb felkészültséget igényel az úgynevezett ritkaságok szakszerű, tartós nevelése, esetleg szaporítása. Műszaki-technológiai és persze kémiai tekintetben aligha jelenthet gondot bármely trópusi víz összetételét utánozni. Ám előfordulhat, hogy amit nyerünk a réven, azt elveszítjük a vámon. Elegendő arra gondolunk, hogy a trópusi halak többsége zavaros, úgynevezett fehér vizes környezetben él, ami az akváriumban nem igazán szemet gyönyörködtető látvány, így többnyire megfosztanánk magunkat a legalapvetőbb esztétikai élménytől.
Kezdjünk könnyedén
- Első akváriumunkban lehetőleg olyan halfajokat neveljünk, amelyek eredendően ugyan az Egyenlítő mellékéről származnak, azonban nem eredeti élőhelyükről fogták be őket. Többségük amúgy is immár hazánkban lévő vagy külföldi, főképpen Délkelet-Ázsiában, esetleg őshazájukban nevelt tenyészetekből származik, ahol kereskedelmi céllal tenyésztik, ezért olyan vizes környezethez szokott, amelynek utánzása semmiféle komolyabb szaktudást nem igényel. Az akváriumban tartott halfajok minden egyéb életkörülményét jó szándékkal, némi találékonysággal és amint azt látni fogjuk viszonylag lapos pénztárcával is nagyszerűen, megvalósíthatjuk.
Természetvédelem
- Ilyenformán éppen az akvarisztika segítségével maradhatnak fenn olyan fenn olyan fajok, amelyek élőhelyük és a természet általános pusztítása miatt őshazájukban már egyáltalán nem is fordulnak elő, vagy létezésük erősen veszélyeztetett.
TIPP
- A mindenféle élőlénnyel szemben fennálló felelőségünk okán kötelességünk akváriumi fajaink számára olyan életfeltételeket biztosítani, amelyek a legmesszebbmenő mértékben megfelelnek természetüknek. Nem véletlen, hogy az akvarisztika ott kezdődik, amikor megtervezzük, milyen hal és növényfajokat szeretnénk egy életközösségbe telepíteni. Hiszen ehhez kell hozzáigazítani az akvárium jellegét, felszereltségét, mindenekelőtt azonban a víz tulajdonságait. |