Xiphophorus (Platypoecilius) maculatus, Platti, széleshátú fogasponty
2005.07.23. 00:58
Hazája Közép-Amerika északi területei. A vad típus háta olajbarna, oldala ezüstösen csillogó. A farokúszó tövét két sötét folt díszíti. A vad plattik között is tapasztalható némi változatosság. Így pl. vannak olyan állományok, ahol a hímek hátúszóját vörös folt díszíti, valamint egyes populációk hímjeinek hátúszóján fekete folt is megfigyelhetõ. A hím 3 cm, a nõstény 6 cm hosszú. Az akváriumban ma már a vad formákat teljesen kiszorították a különbözõ tenyészváltozatok. Az albínó, a fehér és a xanthoristikus (sárgás alapszínû) változatokat kivéve, a plattik színváltozatai a X. hellerivel történt introgresszív hibridizáció termékei. A test alapszínét tekintve vannak sárga, aranyvörös, vörös, vérvörös és fekete változatok.
A fekete pigmentezõk elhelyezkedése alapján a különbözõ alapszínekben ismerünk leopárd, Comet vagy tûfarkú, berliner, wagtail, mond és tuxedo rajzolatú, vagy a berliner, vagy leopárd rajzolatú és fekete úszójú vörös plattik igen kedveltek.
A hirtelen változást nem szeretik. Szállítások alkalmával ez gyakran okozhat elhullást.
A Xiphophorus hellerinél melegigényesebb faj, 20 fok alatti hõmérsékleten ne tartsuk õket. Az optimum: 23-25 fok. Nagyon békés természetû halak.
A platti nõstények hajlamosak a koraszülésre. Ivadékuk általában nagyobb szikzacskóval jön a világra, mint pl. Xiphophorus helleri. A nõstények kannibalizmusa mérsékelt. A rokontenyésztésre a Xiphophorus maculatus érzékenyebb, mint a helleri.
A tenyészváltozatok közül a vérvörös egyedek szaporítása a legproblematikusabb, mert sok a terméketlen nõstény.
|