Sügérszerűek : Haplochromis multicolor, Nílusi szájköltõ hal |
Haplochromis multicolor, Nílusi szájköltõ hal
2005.07.23. 07:32
Hazája a Nílus, melyben gyakori ez a 7-8 cm-re megnövõ sügér. Teste sárgás, zöldesszürke, hátrésznél sötétebb keresztcsíkokkal, erõs megvilágításban a hím különösen szép, zöldes fényben csillog. A test elülsõ részén a pikkelyei arany, a farokrész felé zöldes csillogásúak. Már elsõ pillantásra szembetûnik testéhez viszonyítva nagy feje. Tartása egyszerû, mert 23-24 fokos, átmenetileg alacsonyabb hõfokú vízben is jól érzi magát. Szívesen fogyaszt minden élõ eleséget.
Dúsan telepített akvárium, finom homoktalajjal, középkeménységû vízzel szükséges szaporításához. Erre a célra a társas akvárium tökéletesen megfelel. Az akvárium népességébõl hamar kiválnak a párok. A nõstény kis, alig észrevehetõ homokgödörbe rakja az ikrát, a hím itt termékenyíti. Ezután a nõstény a 30-80 ikraszemet szájába szedi, és félrehúzódik az akvárium egyik sarkába, hogy megkezdje a „szájköltést”. Ha etetéskor a nõstény nem jön enni, és kopoltyúfedõi elállnak, szájának alsó része duzzadt, bizonyosak lehetünk, hogy szájában õrzi az ikráit. Ezek 10-12 nap alatt kelnek ki és még 1-2 napig maradnak a biztos védelmet nyújtó helyen.
Amikor kiúsztak, elkezdhetjük etetésüket. Az ivadékok az elsõ napokban még gyakran felkeresik bölcsõjüket, és ott töltik az elsõ éjszakáját is. A nõstény 5-6 nap után már nem tudja a szájába venni ivadékait. Célszerû az ikrát vagy a kikelt ivadékokat õrzõ nõstényt mielõbb másik medencébe áttenni. Az apró élõ eleséggel tartott ivadék gyorsan fejlõdik.
|