Rasbora heteromorpha, Ékfoltos razbóra
2005.07.23. 00:22
Hazája a maláj-félsziget, Thaiföld és Kelet-Szumátra. Lágy és savanyú kémhatású, növénnyel dúsan benõtt vizek lakója. Egyik legszebb trópusi díszhalfaj. A hát vörösbarna, az oldalak alapszíne ezüstös aranysárga. A faroktõtõl kezdõdõen a hátúszó kezdetének függõleges vetületéig az oldalakat kékesfekete, ék alakú sötét folt díszíti. E folt elõtt élénk aranysárga pikkelyek teszik az ékfoltot még tetszetõsebbé. A hát-, a farok- és a farok alatti úszók vörösen szegélyezettek. A hím a karcsúbb, ékfoltjának a faj felé esõ, alsó széle kihegyezõdõen a has középvonaláig terjed. A nõstény teltebb, ékfoltjának elülsõ alsó vége lekerekített, sokszor elmosódó, 4 cm-nél ritkán nõ nagyobbra.
Kis medencében is jól érzi magát. Csapattal, igazi szépsége csak így érvényesül. Vizük hõmérsékletét 22-24 fok között tartsuk. Szeretik a lágy, enyhén savanyú, tiszta vizet.
Nem tartozik a könnyen tenyészthetõ fajok közé. Rendszeres tenyésztése csak az 1950-es években kezdõdött. A tenyészpárt, lehetõleg úgy állítsuk össze, hogy azt a hímet és nõstényt állítsuk párba, amelyik már a társas medencében érdeklõdést mutatott egymás iránt.
Íváshoz elegendõ akár a 3 literes medence is. A víz kémhatása 6, 5-7 pH között a megfelelõ. Talajt ne tegyünk az ívató medencébe. Ikráztató növényül lehetõleg Microsorium pteropust, ha ez nincs, akkor egy tõ Cryptocorynát vagy Higrophylát üvegrúddal erõsítsünk a talajhoz. A víz hõmérsékletét 26-27 fokra állítsuk be. A tenyészpárt este helyezzük ki az ívatómedencébe. Ha a pár összeillõ, akkor a következõ hajnalban ívnak. A hím hevesen udvarol, miközben jellegzetesen "lovagol" párja hátán. A nõstény a növény levelének fonákjár helyezi a 30-100 ikrát, attól függõen, hogy állataink milyen korúak. Ívás után a medencét árnyékoljuk, mert az ivadék fényérzékeny. A lárvák 24 óra alatt kikelnek. Az 5. napon úsznak el. Felnevelése apró élõ eleséggel nem okoz különösebb gondot
|