Gambusia affinis affinis, Szúnyogírtó fogasponty
2005.07.23. 00:49
Hazája: USA, Kelet-texastól Alabamáig. Szúnyogírtás céljából mesterséges telepítések révén sokkal szélesebb körben elterjedt. Így Magyarországon Hévízen és a miskolctapolcai tóba telepítettek belõlük. A nõstény a guppi nõstényéhez hasonló. A hím háta olajbarna, az oldalak kéken irizálóak. Egyes hímek törzsén fekete foltok vannak, a hát és a farokúszó feketén pontozott. A gonopódium hossza megegyezik a fej hosszával. A hím 3,5 cm, a nõstény 6 cm hosszú.
Rendkívül szívós, ellenáló faj. Még a fagypont körüli vízhõmérséklet is elviseli, de jól érzi magát 28-30 fokos vízben is. A víz minõsége iránt igénytelen. Kedvenc tápláléka a szúnyogálca, amelybõl saját testsúlyával azonos mennyiséget is képes egyszere elfogyasztani. Ragadozó természetû, így társas medencébe nem való, mert más fajok úszóit csipkedi.
A természetben csak áprilistól októberig szaporodik. Az akváriumban egész éven át 5-7 hetenként ellenek a nõstények. Érdekes jelenség, hogy a vad populációban a nõstények száma sokszorosa a hímeknek. A nõstény kíméletlen fogyasztója saját ivadékainak. Az ivadék gyors fejlõdésû, és 3 hónapos korra már ivarérett lehet.
A Gambusia affinis holbrookit régebben külön fajnak tekintették, újabban azonabn a G. Holbrooki az affinis erõsebben pigmentált változatának tekintendõ. Az akváriumban az utóbbi változat elterjedtebb.
Sajnálatos, hogy medencéinkbõl ez az érdekes faj jelenleg teljesen eltûnt.
|