Hemichromis bimaculatus, Bíborsügér
2005.07.23. 07:32
Hazája Afrika, a Nílus, a Niger, a Kongó és mellékfolyói. Ez a 12-15 cm-re megnövõ, az ívás idején különösen szép, zömök testû sügér legszebb akváriumi halaink közé sorolható. Háta sötét olajzöld, oldala világospiros, hasrésze úgyszintén. Kopoltyúfedõje nagy, rajta sötét folt van. Úszói rózsaszínûek. Az, aki ívás idején látja ezt a ragyogó bíborban pompázó halat, szinte nem ismeri fel benne a leírt afrikai sügért.
Tartásukhoz 40-50 literes medence szükséges, melyben csak a párt helyezzük el. Kisebb, békés halakkal nem helyezhetjük közös akváriumba, mert elpusztítja azokat. Az öreg hímek sokszor még nõstényeiket is tönkreteszik. A hímek valamivel talán nagyobbak, de íváskor a nõstény szebb, vörös, zöld pettyekkel díszítet nászruhában tündökölnek.
Tenyésztésük igen egyszerû, a számukra külön berendezett akváriumot ívás elõtt átrendezik maguknak. Kiválasztott kõ köré homokgödröket túrnak, és a telepített növényeket - ha útjukba áll - kitépik. A kiválasztott, rendszerint lapos, nagy kõre rakja a nõstény a több száz halványsárga ikrát. Jó ivadékgondozók. A nyolcadik nap elúszó kishalak gyorsan fejlõdnek, ha elegendõ élõ eleséget kapnak. Összeférhetetlen természetével magyarázható, hogy ez a gyönyörû hal mégsem terjedt el széles körben.
A sügérfélék ivadékgondozása, a szín és forma sokféleségének megismerése széles körben növelte azok táborát, akik ezeket a halakat akarják tartani és tenyészteni akváriumaikbnan. Az 50-es évek után egyre több figyelmet fordítottak az akvaristák a jóformán még ismeretlen „Fekete Afrika” vizeire. Gyûjtõk és kutatók lepték el a hatalmas afrikai tavakat, és rövidesen színpompás testû halak érkeztek gyûjtõmunkájuk eredményeként a nagy nyugati importcégekhez. A Tanganyika- és a Nyassza-tóból befogott új halak majdnem kizárólag sügérfélék és többségükben szájköltõk. Ezek a színpompás állatok új lendületet adnak nyugaton is az édesvízi akvarisztikának.
Az eddig fõleg dél-amerikai sügérfélékkel ellentétben, az afrikai tavakból begyûjtötték mind az enyhén lúgos és középkemény vagy a kemény vizet, szeretik. Ez igen fontos, mert a lágy, savanyú vízben napok alatt elpusztulnak.
|